ŘEČ BEZE SLOV

30. září 2015 v 15:52 | Petr Zika
ŘEČ BEZE SLOV
žijeme v době,kdy jsme přehlceni "slovem",ze všech stran se na nás valí,ať už z TV,rádia,internetu,v tisku,zaměstnání,doma atd.
Pak se mnohdy stává,že k nám už přestává promlouvat,jako-by jsme je už přestávali vnímat a brát vážně.
Proto je tolik problémů i ve vztazích-vázne totiž komunikace.
Ale je to dar od Boha pro nás,jsme odlišení právě darem slova a komunikace od všeho stvoření,už v ráji volal Bůh na Adama který se skrýval když ho hledal:"Adame,kde jsi?" (Gen 3:8-10).Bůh s námi chce komunikovat.
"Na počátku bylo Slovo,to slovo bylo u Boha,to Slovo bylo Bůh." (Jan 1:1).
Co tím chci říct je to,že můžeme někdy některé věci a to i Boha minout,pokud nebudeme nastavení na Slovo a vztah s Bohem (to spolu souvisí).
Bůh je nadpřirozený a taky tak jedná,paradox v tom může být to,že On k nám může mluvit v TICHU!
S Bohem je to jiné,jako to přehlcení slovem které momentálně silně prožíváme ve světě a taky tkzv.efekt "máme přelidněno".Jak říká Kristus:"mé jho netíží a břemeno netlačí",On nás nebude přehlcovat a valit se na nás,aby nás přehltil,což se nám paradoxně může stát někdy i v církvi-můžeme už být přesycení vším tím slovem,které tam můžeme slyšet,i když samo o sobě to mohou být dobré věci.
Někdy stačí jedna věta,která nás může tak oslovit a měnit naše náhledy a životy,už jsem to sám zažil,když něco řekne Bůh má to váhu a těch slov není mnoho,tak stejně říká Ježíš:"pokud jdete do Božího domu a modlíte se ať vašich slov není mnoho",je to zvláštní slovo z úst Božích,ale Bůh ví co mluví a dělá,nebudeme vyslyšení pro množství slov,Bůh se dívá především do srdce,to mluví jinou řečí-Duch k duchu,napřímo,jak říká David v jednom Žalmu."má modlitba je upřímná bez příkras",bylo to když byl "nahý" a neměl už slov pro svou modlitbu,na nic si nehrál,věděl,že Bůh ho prostoupil.
Nedávno se mi stalo v církvi když jsem vedl shromáždění,že jsem vnímal,že se máme modlit za určité lidi a nic neříkat,modlit se BEZE SLOV,bylo to neobvyklé,ale velmi silný okamžik pro ty samotné lidi za které jsme se modlili,mluvil totiž k nim sám Bůh!A další věc-navštívil nás po delší době jeden můj přítel a chtěl,abych mu něco moudrého řekl,tak jsem mu řekl,že spolu můžeme chvíli mlčet,byl to zajímavý moment...
Někdy množství našich slov může být spíše překážkou.
Podívejme se např: na Sv. Terezii,Bůh k ní promluvil v tichu skrze sochu tak silně,že to ovlivnilo její život,nebo hrabě Zinzendorf,k tomu mluvil,když se díval na jeden obraz a to taky tak silně ovlivnilo nejen jeho život.
Často k nám Duch svatý mluví řečí beze slov,mluví k našemu duchu.
Sv.Terezie z Avily píše,že jí v jejím niterném vztahu s Bohem mnohdy pomohlo,dívat se na nějaký obraz např:křížovou cestu,či číst nějaký text o Bohu...
Můžeme to vyzkoušet i my,můžeme se třeba podívat na film Mela Gibsona "Umučení Krista",nebo se zadívat na fotku z tohoto filmu a pustit si k tomu třeba píseň "CENA TVÉ OBĚTI" z našeho play listu na:
www.bandzone.cz/jinyrytmus
a nechme ať to k nám promlouvá beze slov
Petr

Umučení Krista
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama